Užívání a údržba

Při nákupu výrobku je nutno věnovat pozornost základním podmínkám údržby, které stanovuje výrobce. Tyto jsou znázorněny grafickými symboly na etiketě nebo visačce každého výrobku.

Při velmi intenzivním používání, nešetrném zacházení s výrobkem, nesprávné údržbě nebo používání výrobku k účelu, ke kterému není určen, nemusí být životnost výrobku vždy v souladu s dobou, po kterou máte právo uplatnit na něm právo z vadného plnění.

 

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PRO OŠETŘOVÁNÍ TEXTILNÍCH VÝROBKŮ

 

Svetry s obsahem vlny, viskózy, bavlny, hedvábí a dalších směsových materiálů

Při praní v pračce používejte program na vlnu. Používejte jemné prací prostředky určené pro vlnu. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci, zejména u vlněných výrobků. Výrobky po praní odvodněte, mírně odstřeďte, nebo odvodněte v rozprostřeném stavu v ručníku, nikdy neodvodňujte ručním ždímáním - kroucením.

Po odvodnění vytvarujte a sušte ve vodorovné poloze. Při sušení výrobky nezavěšujte na šňůru, nezajišťujte kolíčky nebo jiným nevhodným způsobem.

Doporučujeme nežehlit.

Materiály s obsahem vlny bývají v průběhu užívání napadány šatními škůdci.

 

Výrobky z pravého hedvábí, výrobky z jemných materiálů

(prací symbol šetrné nebo velmi šetrné praní, ruční praní)

Používejte neagresivní šetrné prací prostředky určené k praní jemných materiálů a hedvábí. Hedvábné výrobky po propocení přeperte nebo alespoň vymáchejte, aby byl z výrobku odstraněn agresivní pot, který může narušit barvu výrobku. Po ručním praní neždímejte kroucením, aby nedošlo k narušení textilie nebo švů výrobku.

Sušte na rubové straně, nevystavujte je přímému slunci.

Výrobky z pravého hedvábí žehlete za vlhka při teplotě stanovené symbolem.

Žmolkování materiálů ze 100% polyesteru nebo s vysokým obsahem polyesteru či polyakrylu není vadou. Jde o jev související s pevností vlákna. Žmolky je proto nutné mechanicky odstranit.

 

Džínové výrobky

Džínové výrobky mají charakteristický vzhled i vlastnosti, které jsou dány materiálem, barvením, střihem i specifickým zdobením (štěpy, nýty, knoflíky, nášivky, zdrhovadla apod.). Pro některé džínové výrobky je charakteristický „odřený", „opotřebovaný" vzhled v různém rozsahu. Výrobky jsou prodávány s předúpravou - předepráním, při kterém dochází k požadovanému módnímu efektu, včetně narušení povrchu tkaniny.

U džínových výrobků, zejména u výrobků tmavších barevných odstínů bez předepírání, je nutno počítat s nižší stálostí vybarvení, zvláště před prvním praním.

Nenamáčejte džínové výrobky. Perte je vždy samostatně. Používejte prací prostředky pro praní barevných textilií, nedoporučují se prací prostředky na bílé prádlo ani jakékoliv bělící přísady. Před praním obraťte výrobek na rubovou stranu, zapněte knoflíky a zdrhovadla. Po praní opakovaně vymáchejte, aby byl dokonale odstraněn prací prostředek a nedocházelo ke vzniku map a skvrn.

U džínových výrobků s obsahem elastanu používejte vždy nižší teplotu žehlení, tj. 100°C (symbol „žehlička s jednou tečkou").

 

Plavky, elastické prádlo a výrobky s vyšším obsahem elastanového vlákna

Plavky po použití důkladně vymáchejte v čisté vodě, zejména po použití v chlorované nebo slané vodě. Doporučujeme je prát bez použití aviváže,

Pokud jsou plavky používány pouze pro opalování, je nutno po použití odstranit pot a kosmetické přípravky, které mohou na výrobek působit destruktivně.

Po použití nenechávejte plavky delší dobu ve vlhkém stavu, vyjměte je z plastových obalů.

Výrobky s obsahem elastanu po propocení přeperte bez použití aviváže nebo alespoň vymáchejte, aby byl z výrobku odstraněn agresivní pot, který může na výrobek působit destruktivně.

Pokud budou tyto zásady důsledně dodržovány, nedojde k předčasné destrukci elastanového vlákna, a tím ke ztrátě pružnosti výrobku a jeho následné deformaci.

 

Výrobky s péřovou náplní

Při údržbě důsledně dodržujte postup určený symboly ošetřování. Tyto výrobky doporučujeme nechat čistit pouze odborníkem.

 

Výrobky tmavších barev a odstínů

Pro barevné výrobky a výrobky v kombinaci barev používejte pouze prací prostředky určené pro barevné prádlo.

Před praním nenamáčejte. Perte po rubové straně. Při praní důsledně dbejte na dokonalé rozpuštění pracího prostředku, tak zabráníte jeho místnímu intenzivnímu působení, nebo používejte tekuté prací prostředky.

Po praní v pračce, zejména při její maximální náplni, výrobky řádně opakovaně vymáchejte, aby byly dokonale odstraněny zbytky pracích prostředků, které mohou zanechat světlé mapy nebo skvrny. Výrobky v kombinaci kontrastních barev je nutno po ručním i mechanickém praní dokonale odvodnit, aby nebyla prodlužována doba schnutí a nedocházelo ke vzájemnému „prolínání" barev za mokra.

Barevné prádlo nesušte na přímém slunci.

 

OBECNÉ, DOPLŇUJÍCÍ ZÁSADY ÚDRŽBY

  • Světlé a barevné odstíny výrobků perte vždy odděleně.
  • Používejte prací prostředky, které odpovídají charakteru výrobku.
  • Při dávkování pracího prostředku dodržujte důsledně pokyny výrobce.
  • Při ručním praní je vhodné použít tekuté prací prostředky. Pokud je používán práškový prací prostředek, je nutno dbát na jeho dokonalé rozpuštění před vložením výrobku do prací lázně.
  • Pro praní textilních výrobků nepoužívejte prostředky, které nejsou určeny pro praní textilií – např. běžné mýdlo apod.
  • Výrobky s potiskem je nutno prát a žehlit vždy po rubové straně.
  • Odstranění intenzivních skvrn a podobného zašpinění doporučujeme přenechat odborníkům.
  • Výrobky po extrémním propocení je nutno ihned lehce přeprat nebo vymáchat, a ochránit tak textilii před negativními účinky agresivního potu.
  • Deodoranty aplikujte pouze na tělo. Mohou negativně ovlivnit stálost barev.
  • Pokud jsou používány avivážní přípravky, je nutno výrobek v lázni pouze vymáchat - neponechávat ho dlouhodobě v lázni bez pohybu.

 

SYMBOLY ÚDRŽBY

 

PRANÍ

wash

Lze prát v pračce.

wash30

Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30°C a normálním mechanickém působení. Normální máchání a normální odstřeďování prádla.

wash30-I

Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30°C a značně omezeném mechanickém působení. Normální máchání a mírné odstřeďování prádla. Např. prací cyklus pro syntetické prádlo nebo snadnou údržbu.

wash30-II

Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30°C a značně omezeném mechanickém působení. Mírné máchání a mírné odstřeďování prádla. Prádlo se nesmí ždímat ručně. Např. prací cyklus pro velmi jemné prádlo a vlnu.

wash40

Praní prádla v pračce při max. teplotě 40°C a při normálním mechanickém působení. Normální máchání a normální odstřeďování prádla.

wash40-I

Praní v pračce při max. teplotě 40°C a při omezeném mechanickém působení. Máchání při klesající teplotě vody (COOL-DOWN) a mírné odstřeďování prádla. Např. prací cyklus pro syntetické prádlo nebo snadnou údržbu.

wash40-II

Praní v pračce při max. teplotě 40°C a při značně omezeném mechanickém působení. Mírné máchání a mírné odstřeďování prádla. Prádlo se nesmí ždímat ručně. Např. prací cyklus pro velmi jemné prádlo a vlnu.

wash60

Praní prádla v pračce při max. teplotě 60°C a při normálním mechanickém působení. Normální máchání a normální odstřeďování prádla.

wash60-I

Praní v pračce při max. teplotě 60°C a při omezeném mechanickém působení. Máchání při klesající teplotě vody (COOL-DOWN) a mírné odstřeďování prádla. Např. prací cyklus pro syntetické prádlo nebo snadnou údržbu.

wash95

Praní prádla v pračce při max. teplotě 95°C a při normálním mechanickém působení. Normální máchání a normální odstřeďování prádla.

wash95-I

Praní v pračce při max. teplotě 95°C a při omezeném mechanickém působení. Máchání při klesající teplotě vody (COOL-DOWN) a mírné odstřeďování prádla. Např. prací cyklus pro syntetické prádlo nebo snadnou údržbu.

washHAND

Ruční praní při maximální teplotě vody 40 °C. Prádlo se nesmí prát v pračce. Opatrná manipulace.

washHAND30

Ruční praní při maximální teplotě vody 30 °C. Prádlo se nesmí prát v pračce. Opatrná manipulace.

washHAND40

Ruční praní při maximální teplotě vody 40 °C. Prádlo se nesmí prát v pračce. Opatrná manipulace.

washNO

Oděvy není možné prát. Je třeba je nechat chemicky vyčistit. Opatrná manipulace v mokrém stavu.

wringNO

Neždímat ručně. Opatrná manipulace v mokrém stavu.

 

 

BĚLENÍ

bleach

Prádlo lze bělit všemi používanými způsoby – tj. chlorovým i kyslíkovým bělidlem. Je povoleno použití prášku “vše v jednom”.

bleachNO

Oděvy nelze ošetřovat bělidlem. Používejte jemný prací prášek na barevné prádlo.

bleachNOcl

Prádlo se nesmí bělit prostředky, které uvolňují chlór. Lze používat kyslíková (oxidační) bělidla a prací prostředky “vše v jednom”.

 

 

SUŠENÍ

dry

Sušit běžným způsobem.

dryDRIP

Sušit prádlo odkapáváním.

dryDRIPshade

Sušit prádlo odkapáváním ve stínu.

dryFLAT

Sušit prádlo rozložené naplocho.

dryFLATshade

Sušit prádlo rozložené naplocho ve stínu.

dryLINE

Sušit prádlo zavěšené.

dryLINEshade

Sušit prádlo zavěšené ve stínu.

dryNO Nesušit.
drySHADE

Sušit ve stínu.

dryTUMBLE

Prádlo lze sušit v bubnové sušičce.

dryTUMBLE1

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení.

dryTUMBLE1-I

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení. Sušit šetrným způsobem.

dryTUMBLE1-II

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení. Sušit velmi šetrným způsobem.

dryTUMBLE2

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při normálním programu sušení a běžných teplotách.

dryTUMBLE2-I

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při běžných teplotách. Sušit šetrným způsobem.

dryTUMBLE3

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při normálním programu sušení a vysokých teplotách.

dryTUMBLEno

Prádlo se nesmí sušit v bubnové sušičce.

dryTUMBLEnoHEAT

Prádlo se může sušit v bubnové sušičce pouze studeným vzduchem.

 

 

ŽEHLENÍ

iron

Oděvy lze žehlit.

iron1

Žehlení prádla při max. teplotě žehlicí plochy 110°C. Pokud možno nenapařovat.

iron2

Žehlení prádla při max. teplotě žehlicí plochy 150°C. Lze napařovat.

iron3

Žehlení prádla při max. teplotě žehlicí plochy 200°C. Lze napařovat.

ironNO

Prádlo se nesmí žehlit. Napařování a zpracování prádla párou je nepřípustné.

ironNOsteam

Žehlit prádlo bez napařování.

 

 

CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ

chem

Oděvy lze čistit chemicky.

chemA

Prádlo se může chemicky čistit všemi obvykle používanými rozpouštědly, rozpouštědly uvedenými pod symbolem P, trichlorethenem a 1.1.1-trichlorethanem.

chemF Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem (destilační rozmezí mezi 150-220 °C, bod vzplanutí 38-60 °C). Oděv lze čistit roztkem R113 a uhlovodíkovým roztokem.
chemF-I

 

Prádlo lze chemicky čistit jako pod symbolem F s omezeným přidáním vody, omezeným mechanickým působením a sníženou teplotou při čištění a sušení. Oděv lze čistit perchlorethylenem, uhlovodíkem a roztoky R113 a R11. Doporučujeme přenechat čištění profesionálům.

chemLOWheat

Oděv lze chemicky čistit při nízké teplotě.

chemLOWmoist

Oděv lze chemicky čistit při nízké vlhkosti a omezeném působení vody.

chemNO

Prádlo se nesmí chemicky čistit. Skvrny se nesmějí odstraňovat organickými rozpouštědly.

chemP

Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a rozpouštědly uvedenými pod symbolem F. Oděv lze čistit perchloretylenem, uhlovodíkem a roztoky R113 a R11. Nečistit tertrachloretylenem. Obvyklé postupy čištění jsou bez omezení.

chemP-I

Prádlo lze chemicky čistit všemi prostředky uvedenými pod symbolem P s omezeným přidáním vody, mechanickým působením a teplotou sušení. Samoobslužné čištění není dovoleno. Doporučujeme přenechat profesionálům.

chemSHORT

Oděvy lze čistit chemicky na krátký cyklus.

chemW

Oděv lze čistit vlhkými čistícími postupy. Doporučujeme přenechat čištění profesionálům.

chemW-I

Oděv lze čistit vlhkými čistícími postupy s velmi omezeným mechanickým působením a velmi nízkou teplotou. Doporučujeme přenechat čištění profesionálům.

chemW-II

Oděv lze čistit vlhkými čistícími postupy s velmi omezeným mechanickým působením a velmi nízkou teplotou. Doporučujeme přenechat čištění profesionálům.

chemWETno

Oděv nelze čistit vlhkými čistícími postupy ani za mokra.